Thursday, 22 December 2011

Contoh RPH~KOLAJ


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI TAHUN 2
Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tahun : 2 Amanah
Bil. Murid : 17 Orang
Tarikh : 1 7 November 2011
Masa : 10.45 pagi – 11.45 pagi
Bidang : Menggambar
Tajuk : Bunga Tulip
Konsep : Menghasilkan gambar bunga tulip daripada kertas warna dengan menggunakan teknik kolaj.
Objektif  : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
1)       Menghasilkan gambar bunga tulip daripada kertas warna dengan menggunakaan teknik kolaj.
2)     Murid dapat menggunakan teknik gunting dan tampal untuk membuat kolaj.
3)     Muridmenghasilkan kerja sendiri..
Persediaan murid
1)     Guru meminta murid membawa alatan dan bahan -  Gam,gunting dan kertas warna.
Persediaan guru
1)     Membawa bahan dan alatan - Kertas lukisan, gam, gunting dan kertas warna.
-        Contoh hasil kolaj yang telah siap.
-        Carta aliran.
1)     Teori kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, Interpersonal,Intrapersonal.
2)     Kemahiran belajar                      : Belajar cara belajar, membuat penelitian
3)     KBKK                                             : Meramal, menjana idea, aspek proses, manipulasi alatan.
Penggabungjalinan   : Sains
Penerapan nilai         : Yakin, berani, bekerjasama, penumpuan, penelitian.
Kemahiran Bernilai Tambah /Generik:
TKP – Verbal linguistic,kinestetik, Interpersonal.
KBKK – Menjana idea, menurut urutan.
Kemahiran belajar – Mengumpul maklumat.

BUTIRAN KEGIATAN
HASIL PEMBELAJARAN
STRATEGI P & P
Set Induksi ( 5 minit)
- Guru menjalankan pemainan teka silang kata.
-Murid diminta meneka huruf yang betul.
-Guru mengaitkan dengan isi pelajaran pada hari ini.



-Murid menganalisis soalan yang diberi.
Jawapan : Bunga Tulip
KBT :
Kecerdasan pelbagai :
i)              Verbal linguistik
ii)             Intrapersonal
KBKK
i)              Meramal (kritis)
ii)             Menjana idea (kreatif)
Nilai :
i)              Yakin
ii)             Berani
Ilmu :
i)              Sains
Aktiviti 1 ( 10 minit)
- Guru meminta murid mengeluarkan bahan-bahan yeng telah dipesan.
- Guru menyatakan bahan-bahan yang perlu digunakan untuk menmbuat bunga tulip.

Aras 1
i)Mengetahui dan mengenalpasti alat, bahan dan teknik dalam asas menggambar berdasarkan beberapa eksperimen.
 KBT
Kecerdasan pelbagai :
i)              Kinestetik
KBKK
i)              Menjana idea (kratif)
Nilai :
i)              Yakin
ii)             Berani
iii)            Berdikari

Aktiviti 2 (10 minit)
Guru menunjukkan carta alir.
Guru menerangkan kepada murid  berdasarkan carta aliran yang ditampal di papan putih.
Carta Aliran
1)     Lukiskan rupa bunga tulip di atas kertas lukisan
2)     Gunting atau koyakkan kertas warna kepada cebisan-cebisan kecil secara kreatif.
3)     Sapu dan ratakan gam pada rupa bunga tulip di atas kertas lukisan.
4)     Tampalkan kertas warna di atas rupa bunga tulip.

Aras 2
i)Mengetahui dan mengenal pasti alat, bahan dan teknik dalam asas menggambar berdasarkan beberapa eksperimen.
KBT
Kecerdasan pelbagai :
i)              Intrapersonal
Kemahiran belajar :
i)              Belajar cara belajar
ii)             Membuat penelitian.
KBKK
i)              Aspek proses (kritis)
Nilai :
i)              Penumpuan
ii)             Penelitian
BBB :
i)              Carta aliran.
Aktiviti 3 ( 30 minit )
- Murid diminta melakukan aktiviti.
-Guru membimbing murid.
Aras 3
i)Menghasilkan gambar dengan menggunakan pelbagai bahan serta teknik setelah membuat pemerhatian.
KBT
Kecerdasan Pelbagai
i)              Interpersonal
ii)             Intrapersonal
iii)            Kinestetik
KBKK (kreatif)
i)              Manipulasi alatan.
ii)             Menjana idea.
Nilai :
i)              Yakin
ii)             Berani
iii)            Bekerjasama
Penutup (5 minit)
-Sesi apresiasi dan refleksi.
-Murid mempamerkan hasil kerja.
-Guru member pujian dan motivasi di atas penglibatan murid.
Aras 3
-Menyatakan dan mempamerkan hasil kerja.
-Mengumpul hasil kerja.
KBT
Kecerdasan pelbagai
i)              Intrapersonal

No comments:

Post a Comment