Art For EDU
Thursday, 22 December 2011
Contoh RPH~KOLAJ
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI TAHUN 2
Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tahun : 2 Amanah
Bil. Murid : 17 Orang
Tarikh : 1 7 November 2011
Masa : 10.45 pagi – 11.45 pagi
Bidang :
Menggambar
Tajuk : Bunga Tulip
Konsep :
Menghasilkan gambar bunga tulip daripada kertas warna dengan menggunakan teknik
kolaj.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,
murid dapat :
1) Menghasilkan gambar bunga tulip daripada
kertas warna dengan menggunakaan teknik kolaj.
2) Murid
dapat menggunakan teknik gunting dan tampal untuk membuat kolaj.
3) Muridmenghasilkan
kerja sendiri..
Persediaan murid
1) Guru
meminta murid membawa alatan dan bahan -
Gam,gunting dan kertas warna.
Persediaan guru
1) Membawa
bahan dan alatan - Kertas lukisan, gam, gunting dan kertas warna.
- Contoh hasil kolaj yang telah siap.
- Carta aliran.
1) Teori
kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik, Interpersonal,Intrapersonal.
2) Kemahiran
belajar : Belajar cara belajar, membuat
penelitian
3) KBKK : Meramal, menjana idea, aspek proses,
manipulasi alatan.
Penggabungjalinan : Sains
Penerapan nilai
: Yakin, berani, bekerjasama, penumpuan, penelitian.
Kemahiran Bernilai Tambah /Generik:
TKP – Verbal linguistic,kinestetik, Interpersonal.
KBKK – Menjana idea, menurut urutan.
Kemahiran belajar – Mengumpul maklumat.
BUTIRAN KEGIATAN
|
HASIL PEMBELAJARAN
|
STRATEGI P & P
|
Set Induksi ( 5 minit)
- Guru menjalankan pemainan teka silang kata.
-Murid diminta meneka huruf yang betul.
-Guru mengaitkan dengan isi pelajaran pada hari ini.
|
-Murid menganalisis soalan yang diberi.
Jawapan : Bunga Tulip
|
KBT :
Kecerdasan pelbagai :
i)
Verbal linguistik
ii)
Intrapersonal
KBKK
i)
Meramal (kritis)
ii)
Menjana idea (kreatif)
Nilai :
i)
Yakin
ii)
Berani
Ilmu :
i)
Sains
|
Aktiviti 1 ( 10 minit)
- Guru meminta murid mengeluarkan bahan-bahan yeng
telah dipesan.
- Guru menyatakan bahan-bahan yang perlu digunakan
untuk menmbuat bunga tulip.
|
Aras 1
i)Mengetahui dan mengenalpasti alat, bahan dan teknik
dalam asas menggambar berdasarkan beberapa eksperimen.
|
KBT
Kecerdasan pelbagai :
i)
Kinestetik
KBKK
i)
Menjana idea (kratif)
Nilai :
i)
Yakin
ii)
Berani
iii)
Berdikari
|
Aktiviti 2 (10 minit)
Guru menunjukkan carta alir.
Guru menerangkan kepada murid berdasarkan carta aliran yang ditampal di
papan putih.
Carta Aliran
1) Lukiskan
rupa bunga tulip di atas kertas lukisan
2) Gunting
atau koyakkan kertas warna kepada cebisan-cebisan kecil secara kreatif.
3) Sapu
dan ratakan gam pada rupa bunga tulip di atas kertas lukisan.
4) Tampalkan
kertas warna di atas rupa bunga tulip.
|
Aras 2
i)Mengetahui dan mengenal pasti alat, bahan dan teknik
dalam asas menggambar berdasarkan beberapa eksperimen.
|
KBT
Kecerdasan pelbagai :
i)
Intrapersonal
Kemahiran belajar :
i)
Belajar cara belajar
ii)
Membuat penelitian.
KBKK
i)
Aspek proses (kritis)
Nilai :
i)
Penumpuan
ii)
Penelitian
BBB :
i)
Carta aliran.
|
Aktiviti 3 ( 30 minit )
- Murid diminta melakukan aktiviti.
-Guru membimbing murid.
|
Aras 3
i)Menghasilkan gambar dengan menggunakan pelbagai bahan
serta teknik setelah membuat pemerhatian.
|
KBT
Kecerdasan Pelbagai
i)
Interpersonal
ii)
Intrapersonal
iii)
Kinestetik
KBKK (kreatif)
i)
Manipulasi alatan.
ii)
Menjana idea.
Nilai :
i)
Yakin
ii)
Berani
iii)
Bekerjasama
|
Penutup (5 minit)
-Sesi apresiasi dan refleksi.
-Murid mempamerkan hasil kerja.
-Guru member pujian dan motivasi di atas penglibatan
murid.
|
Aras 3
-Menyatakan dan mempamerkan hasil kerja.
-Mengumpul hasil kerja.
|
KBT
Kecerdasan pelbagai
i)
Intrapersonal
|
Monday, 5 December 2011
Tuesday, 29 November 2011
Subscribe to:
Posts (Atom)